Program Committee

Program Chairs

  • Florian Daniel, University of Trento, Italy
  • Jianmin Wang, Tsinghua University, P.R. China
  • Barbara Weber, University of Innsbruck, Austria

Senior Program Committee Members

  • Wil van der Aalst, The Netherlands
  • Boualem Benatallah, Australia
  • Peter Dadam, Germany
  • Jörg Desel, Germany
  • Schahram Dustdar, Austria
  • Arthur ter Hofstede, Australia
  • Stefan Jablonski, Germany
  • Frank Leymann, Germany
  • Jan Mendling, Austria
  • Manfred Reichert, Germany
  • Hajo Reijers, The Netherlands
  • Michael Rosemann, Australia
  • Mathias Weske, Germany

Program Committee Members

  • Rafael Accorsi, Germany
  • Ana Karla Alves de Medeiros, The Netherlands
  • Ahmed Awad, Egypt
  • Claudio Bartolini, USA
  • Christoph Bussler, USA
  • Fabio Casati, Italy
  • Francisco Curbera, USA
  • Alin Deutsch, USA
  • Remco Dijkman, The Netherlands
  • Boudewijn van Dongen, The Netherlands
  • Marlon Dumas, Estonia
  • Johann Eder, Austria
  • Gregor Engels, Germany
  • Dirk Fahland, The Netherlands
  • Kathrin Figl, Austria
  • Hans-Georg Fill, Austria
  • Piero Fraternali, Italy
  • Avigdor Gal, Israel
  • Luciano García-Bañuelos, Estonia
  • Holger Giese, Germany
  • Claude Godart, France
  • Thomas Hildebrandt, Denmark
  • Sonja Kabicher, Austria
  • Ekkart Kindler, Denmark
  • Marta Indulska, Australia
  • Leonid Kalinichenko, Russia
  • Gerti Kappel, Austria
  • Dimka Karastoyanova, Germany
  • Marite Kirikova, Latvia
  • Jana Koehler, Switzerland
  • Agnes Koschmider, Germany
  • John Krogstie, Norway
  • Akhil Kumar, USA
  • Jochen Küster, Switzerland
  • Niels Lohmann, Germany
  • Peter Loos, Germany
  • Heiko Ludwig, USA
  • Massimo Mecella, Italy
  • Hamid R. Motahari Nezhad, USA
  • Bela Mutschler, Germany
  • Alex Norta, Finland
  • Markus Nüttgens, Germany
  • Andreas Oberweis, Germany
  • Hervé Panetto, France
  • Oscar Pastor Lopez, Spain
  • Cesare Pautasso, Switzerland
  • Artem Polyvyanyy, Australia
  • Frank Puhlmann, Germany
  • Stefanie Rinderle-Ma, Austria
  • Domenico Saccà, Italy
  • Shazia Sadiq, Australia
  • Erich Schikuta, Austria
  • Heiko Schuldt, Switzerland
  • Pnina Soffer, Israel
  • Minseok Song, Korea
  • Harald Störrle, Denmark
  • Mark Strembeck, Austria
  • Jianwen Su, USA
  • Stefan Tai, Germany
  • Samir Tata, France
  • Farouk Toumani, France
  • Alberto Trombetta, Italy
  • Aphrodite Tsalgatidou, Greece
  • Hagen Völzer, Switzerland
  • Matthias Weidlich, Israel
  • Lijie Wen, China
  • Michael Westergård, The Netherlands
  • Petia Wohed, Sweden
  • Karsten Wolf, Germany
  • Andreas Wombacher, The Netherlands
  • Liang Zhang, China